< powrót

Drużyny NFL - jakie są najlepsze drużyny w National Football League?

1 miesiąc temu | 18.10.2022, 14:42 Drużyny NFL - jakie są najlepsze drużyny w National Football League?

Ile drużyn futbolu amerykańskiego jest w National Football League? Które są oficjalnie najlepsze w NFL? Kto grał w ostatnim finale ligi Super Bowl?

Jakie są najlepsze drużyny w NFL? Ile ich jest?

National Football League, w skrócie NFL, to największa i zarazem najbardziej znana, zawodowa liga futbolu amerykańskiego na świecie. Znana w języku polskim jako Narodowa Liga Futbolowa, NFL dzieli się na dwie konferencje: American Football Conference, czyli Amerykańska Konferencja Futbolowa i National Football Conference, czyli Krajowa Konferencja Futbolowa. 

Zarówno AFC jak i NFC podzielone są na 4 dywizje. Dywizje zaś składają się z 4 zespołów. Aby rozróżnić dywizje, nadano im oddzielne nazwy. Istnieje więc dywizja Wschodnia, Północna, Południowa i Zachodnia. Liga NFL składa się w sumie z 32 zespołów podzielonych na konferencje i dywizje. 

W ciągu 18 tygodni w trakcie trwania sezonu, który zazwyczaj mieści się w okresie od września do grudnia, każda z drużyn NFL rozgrywa po 17 meczów. Gdy sezon dobiega końca, następuje faza play-off, która jest odmianą systemu pucharowego. Jej celem jest wyłonienie mistrzowskiej drużyny a także wskazanie drużyn, które mogą awansować do wyższej klasy rozgrywkowej oraz tych, które spadają do klasy niższej. W play-offach bierze udział po 6 drużyn NFL, które należą do obu konferencji. 

W skład tych 6 drużyn wchodzą 4 zwycięskie drużyny dywizji oraz 2 zespoły, które pochwalić się mogą największą liczbą punktów w swojej konferencji, czyli drużyny, które otrzymały tak zwane dzikie karty. Faza play-off wyłania jeden, zwycięski zespół, który zostaje mistrzem swojej konferencji. Zespół ten awansuje do finału ligi NFL, czyli do znanego na całym świecie Super Bowl. W finale tym rywalizują ze sobą najlepsze zespoły obu konferencji. 

Drużyny NFL - ile ich jest i do jakich konferencji należą

Jak wspomnieliśmy wyżej, liga składa się z 32 zespołów. Do rozgrywek NFL w jednym sezonie, każdy z klubów może zgłosić aż 53 zawodników. Wszystkie zespoły, które biorą udział w lidze, to drużyny amerykańskie. Jest to charakterystyczne dla NFL, ponieważ inne zawodowe ligi futbolu amerykańskiego dopuszczają możliwość udziału w grze także drużyn kanadyjskich. 

Znaczna część największych pod względem powierzchni, miast Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej posiada własne drużyny futbolowe. Nie jest to jednak rozwiązanie stałe. Drużyny tak naprawdę jedynie goszczą we wspomnianych miastach, ponieważ ze względu na system franczyzowy, mogą one zmieniać gospodarzy. Rozwiązanie to gwarantuje właścicielom drużyn możliwość negocjowania z miastami warunków reprezentowania ich przez zespoły. Daje to między innymi specjalną formę nacisku na władze miasta w sprawach związanych z rozwojem drużyny, na przykład w sprawie rozbudowy stadionu i finansowania jej przez władze miasta. Jak wiadomo, miasto, które gości u siebie drużynę futbolu amerykańskiego, zyskuje nie tylko dobry wizerunek, ale także, a może przede wszystkim, olbrzymie źródło zarobku. 

Jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, liga NFL dzieli się na dwie konferencje: American Football Conference i National Football Conference. Od 5 lat zespoły NFL dzielą się w następujący sposób:

Konferencja American Football Conference

  • Dywizja Wschodnia: Buffalo Bills, Miami Dolphins, New England Patriots, New York Jets;
  • Dywizja Północna: Baltimore Ravens, Cincinnati Bengals, Cleveland Browns, Pittsburgh Steelers;
  • Dywizja Południowa: Houston Texans, Indianapolis Colts, Jacksonville Jaguars, Tenessee Titans;
  • Dywizja Zachodnia: Denver Broncos, Kansas City Chiefs, Las Vegas Raiders, Los Angeles Chargers;

Konferencja National Football Conference

  • Dywizja Wschodnia: Dallas Cowboys, New York Giants, Philadelphia Eagels, Washington Football Team;
  • Dywizja Północna: Chickago Bears, Detroit Lions, Green Bay Packers, Minnesota Vikings;
  • Dywizja Południowa: Atlanta Falcons, Carolina Panthers, New Orleans Saints, Tampa Bay Buccaneers;
  • Dywizja Zachodnia: Arizona Cardinals, Los Angeles Rams, San Francisco 49ers, Seattle Seahawks.

Super Bowl - święto fanów futbolu amerykańskiego

Większość z nas kojarzy zapewne termin Super Bowl. Nie każdy jednak wie, czym konkretnie jest to wydarzenie. Dlatego postanowiliśmy w kilku słowach opisać to święto miłośników futbolu amerykańskiego. 

Super Bowl jest niczym innym jak finałowym meczem ligi NFL. Jest to mecz o mistrzostwo, który stanowi najważniejsze wydarzenie sportowe roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Ceremonia w całości określana jest mianem Super Sunday. Wyrażenie to jest skrótem od Super Bowl Sunday, jako że mecz odbywa się w niedzielę (w języku angielskim Sunday). Wydarzenie jest tak istotne dla Amerykanów, że transmisje z niego oglądane są w ponad połowie amerykańskich gospodarstw domowych. Na świecie zaś transmitują je telewizje w ponad 200 krajach. 

Wyjątkowość Super Bowl widać w wielu różnorodnych statystykach. Między innymi w statystykach dotyczących... spożywania jedzenia. Finały mistrzostw NFL "poszczycić" się mogą drugim miejscem pod względem dni, w które spożywa się największą ilość jedzenia w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pierwsze miejsce przypada Dniu Dziękczynienia. 

Tak, Super Bowl to naprawdę olbrzymie wydarzenie w skali tego kraju. Finały ligi NFL to najchętniej oglądane w tym kraju transmisje telewizyjne. Niezapomniany finał, w którym rywalizowały ze sobą drużyny takie jak wspaniali Pittsburgh Steelers i Green Bay Packers, śledziło w telewizji aż 111 milionów widzów! Było to wydarzenie o największej liczbie widzów w historii amerykańskiej telewizji. Miało to miejsce w lutym 2011 roku.

Jako, że transmisje z meczów Super Bowl szczycą się tak wysoką oglądalnością, czas reklamowy osiąga niewyobrażalnie wielkie kwoty. Wydarzenie to sprawia, że na jego potrzeby tworzone są fantastyczne reklamy, które bardziej niż formę promocji, przypominają filmy krótkometrażowe, w których udział biorą największe światowe gwiazdy kina. 

W samym natomiast wydarzeniu osobiście biorą udział znani na całym świecie artyści. W czasie przerwy pomiędzy dwiema połowami meczu, odbywają się bowiem wspaniałe koncerty muzyczne. Jest to tak zwany Half Time Show, który oglądają widzowie nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Super Bowl nie jest więc tylko wydarzeniem sportowym a także rozrywkowym i kulturalnym.

Super Bowl 2022 - kto wygrał finał

56 finał ligi NFL, Super Bowl, odbył się 13 lutego 2022 roku. Wzięły w nim udział następujące drużyny: Cincinnati Bengals oraz Los Angeles Rams. Zwycięzcą spotkania został zespół Los Angeles Rams. Jest to drugie w historii zwycięstwo tej drużyny NFL. 

Najlepsze drużyny NFL - zespoły z największą liczbą tytułów mistrzowskich

Najbardziej utytułowaną drużyną wchodzącą w skład NFL jest Pittsburgh Steelers. Zespół ten jest także najstarszym w konferencji American Football Conference. Drużyna grała w aż 8 finałach Super Bowl, z czego z 6 wyszła zwycięsko. Podobnie jak drużyna New England Patriots. 

The Pats również mogą pochwalić się sześcioma zwycięstwami Super Bowl. Po 5 zwycięstw finałów mają na swoim koncie drużyny takie jak Dallas Cowboys i San Francisco 49ers. Trzecie miejsce w liczbie wygranych finałów Super Bowl przypada New York Giants i Green Bay Packers. Obie drużyny wygrały po 4 finały. 3 wygrane finałów Super Bowl mają za sobą Washington Reddskins, Oakland Raiders i Denver Broncos. 2 tytuły zwycięskie należą do drużyn takich jak Tampa Bay Buccaneers, Indianapolis Colts, Miami Dolphins, Baltimore Ravens, Kansas City Chiefs oraz Los Angeles Rams. Po jednym tytule zwycięskim finałów Super Bowl zdobyli natomiast Chicago Bears, New Orleans Saints, New York Jets, Seattle Seahawks oraz Philadelphia Eagels.  Jeśli jesteś fanem futbolu amerykańskiego i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdziesz czapki drużyn NFL, piłki, rękawiczki oraz wiele innych ciekawych produktów.