< powrót

Futbol amerykański: ile trwa mecz, jak liczy się czas gry?

1 rok temu | 18.10.2022, 14:52 Futbol amerykański: ile trwa mecz, jak liczy się czas gry?

Zasady gry w futbol amerykański. Czym jest NFL? Ile trwa mecz? Jak liczy się czas w tym sporcie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego?

Futbol amerykański to niezwykle ciekawy i dynamiczny, kontaktowy sport drużynowy. Pod tą nazwą funkcjonuje on wszędzie poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej i Kanadą, gdzie znany jest po prostu jako futbol. Jego nazwa, w pozostałych krajach, musiała zostać uzupełniona, ponieważ termin football przypisany był już piłce nożnej, która w Stanach Zjednoczonych znana jest jako soccer. Mimo, że w Europie nie należy on do dyscyplin znanych szerokiej publiczności, w Stanach Zjednoczonych jest zdecydowanie najbardziej popularnym sportem w kraju. Z tego powodu rozgrywany jest on pod flagami różnych lig.

Największą zawodową ligą futbolu amerykańskiego jest znana na całym świecie National Football League, znana jako NFL. W Polsce rolę tę pełni Polska Futbol Liga, której rozgrywkami zarządza Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce. Większość naszych rodaków nie wie jednak tak naprawdę, czym jest futbol amerykański, dlatego postanowiliśmy przybliżyć w kilku słowach podstawowe zasady tego sportu, skupiając się tym razem na tym, jak liczy się czas gry. Nie jest to bowiem, wbrew pozorom, wcale taka prosta sprawa. Aby jednak do tego przystąpić, wyjaśnimy najpierw po krótce, jak kształtują się najbardziej fundamentalne z zasad.

Podstawowe zasady gry w futbol amerykański

Mimo powierzchownych podobieństw, futbol znacznie różni się od rugby, z którym często bywa mylony. Przepisy obu gier bardzo się od siebie różnią. W meczach futbolu biorą udział dwie drużyny. Każda z nich liczy po 11 zawodników. Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż drużyna przeciwna. Należy zrobić to według konkretnych zasad, w ustalonym czasie.

Sposobów zdobywania punktów jest więcej niż choćby w przypadku piłki nożnej. Zasady futbolu amerykańskiego są stosunkowo skomplikowane. Aby zrealizować cel futbolu, czyli zdobyć jak największą liczbę punktów należy na przykład przenieść piłkę przez tak zwaną goal line, czyli linię punktową; kopnąć piłkę tak, aby przeleciała przez bramkę drużyny przeciwnej (wtedy mamy do czynienia z tak zwanym field goal); bądź rzucić futbolówkę do zawodnika, który znajduje się w polu punktowym, znanym jako end zone, który znaleźć można za linią punktową. W futbolu piłkę przemieszczać można na cztery sposoby: poprzez kopanie jej, niesienie, rzucanie i przekazywanie z rąk do rąk pomiędzy graczami. Najczęstszym sposobem jest rzucanie piłki ręką. W momencie zakończeniu meczu, drużyna z większą liczbą punktów wygrywa spotkanie.

W przypadku remisu, rozgrywana jest dogrywka. Odbywa się ona na zasadzie tak zwanej nagłej śmierci, czyli do momentu zdobycia przez jedną z drużyn zwycięskich punktów. Brzmi stosunkowo prosto, prawda? W praktyce przepisy są jednak zdecydowanie bardziej skomplikowane. Tak jak chociażby w przypadku sposobu liczenia czasu w trakcie meczu.

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego - czas gry

W futbolu amerykańskim mecz składa się z czterech kwart. Każda z nich trwa 15 minut. Po drugiej kwarcie, czyli z połowie meczu, następuje przerwa. Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że większość spotkań nie kończy się po godzinie z hakiem a trwa nawet po trzy godziny albo dłużej? Jak liczony jest czas podczas meczu futbolowego? Najprościej jest wytłumaczyć to w następujący sposób - zegar w trakcie meczu bywa wielokrotnie zatrzymywany. W rezultacie, całe spotkanie trwa znacznie dłużej. O szczegółach tego pomiaru dowiesz się z poniższych akapitów. W tym, postanowiliśmy skupić się na najbardziej podstawowych zasadach przeprowadzania tych pomiarów.

Jak wspomnieliśmy wyżej, nierozstrzygnięty mecz, czyli taki, który zakończony jest remisem, kończy się dogrywką. Tak jak w przypadku kwart, także ona trwa 15 minut. Mecz kończy się wygraną drużyny, która w tym czasie jako pierwsza zdobędzie punkty. Liczba punktów nie ma znaczenia, liczy się jedynie fakt, kto jako pierwszy zdobędzie przewagę nad drużyną przeciwników. Co jednak w przypadku, gdy dogrywka również zakończy się remisem? To zależy od tego, w jakiej fazie odbywa się mecz. W sezonie zasadniczym ligi, remis pozostaje remisem. W przypadku, gdy mecz rozgrywany jest w fazie play-off, powtarza się ją do momentu, w którym jedna z drużyn zyskuje przewagę nad przeciwnikiem. Jako, że przedstawiliśmy już podstawowe informacje dotyczące czasu, jaki potrzebny jest do rozegrania spotkania, możemy przejść do bardziej szczegółowego opisu, jak konkretnie się go liczy.

Zegar akcji i zegar meczu - statystyki

Jeśli oglądałeś/oglądałaś kiedyś mecz koszykówki, wiesz, że czas liczony jest tam przez dwa zegary - zegar meczu, w języku angielskim nazywany game clock oraz zegar akcji, znany pod nazwą play clock. Podobnie jest w przypadku futbolu amerykańskiego. W meczu futbolowym jednak bywają sytuacje, w których czas meczu jest zatrzymany a zegar akcji nie. Takie rozwiązanie jest charakterystyczne dla futbolu amerykańskiego i nie występuje w koszykówce.

Zegar meczu to urządzenie, które odlicza czas, jaki pozostał do końca kwarty. Zegar akcji natomiast odlicza czas, który drużyna atakująca ma na rozpoczęcie akcji. Liga NFL wyznacza w tym celu 40 sekund, które odmierzane są od momentu, w którym zakończyła się poprzednia akcja. Tak w skrócie prezentują się zasady odliczania czasu. Według analizy transmisji telewizyjnych meczów ligi NFL, które zobaczyć mogli Amerykanie w czterech największych stacjach telewizyjnych w kraju, średni czas transmisji całego meczu wynosi prawie 3 godziny, a dokładnie 174 minuty. Według tych analiz, średni czas akcji to 4 sekundy a właściwa gra mieści się w czasie 10 minut i 43 sekundy. Jako, że zawodnicy mają wspomniane przez nas wyżej 40 sekund na rozpoczęcie akcji, czyli na wznowienie gry, praktycznie cały regulaminowy czas, czyli łącznie 60 minut (4 kwarty po 15 minut każda), stanowią tak zwane stałe fragmenty gry. W ich czasie, gra jest przerywana, ale w odróżnieniu do koszykówki czy hokeja na lodzie, czas jest nadal odmierzany. Co ciekawe, według statystyk, największa ilość czasu transmisji przeznaczana jest nie na grę a na przykład na zbliżenia sylwetki zawodników, które zapełniają około 75 minut, około godzinne reklamy oraz na różnego rodzaju analizy spotkania oraz na powtórki, które odbywają się średnio co 17 minut.

Pomiar czasu - jak liczy się czas w meczu ligi futbolu amerykańskiego

Jak napisaliśmy wyżej, czas trwania spotkania ligi NFL liczony jest przez dwa zegary. Zanim zegar akcji wskaże wartość zerową, drużyna ofensywna musi wprowadzić piłkę do gry. Jeśli tego nie zrobi, zostaje ukarana przez sędziego tak zwaną delay of game penalty, czyli karą za opóźnianie gry. Jest to kara 5 jardów. W przypadku, gdy kara ta zostaje nałożona na ofensywę, zegar akcji uruchamiany jest ponownie na 40 sekund lub na 25 sekund, w zależności od ligi. Zegar meczu natomiast, zostaje wstrzymany do momentu, w którym piłka zostaje wprowadzona do gry. W czasie tak zwanych wykopów, które są jednym ze sposobów wprowadzania piłki do gry i jak sama nazwa wskazuje, polegają na kopnięciu futbolówki, zegar meczu włącza się w momencie dotknięcia piłki przez zawodnika drużyny atakującej po raz pierwszy. Zatrzymywany jest natomiast w przypadku, gdy po wykopie piłka na boisku nie może być już zagrywana, czyli staje się martwa. Gdy piłkę wprowadza się do gry poprzez snap, zegar meczu ponownie jest uruchamiany. Snapem nazywamy zagranie w footballu amerykańskim, które rozpoczyna tak zwane próby, czyli czas spotkania, w którym przebiega gra właściwa. Piłka w czasie meczu wprowadzana jest zazwyczaj właśnie tym sposobem. Uruchomiony w momencie wprowadzenia piłki poprzez snap zegar zatrzymuje się w kilku konkretnych przypadkach:

gdy zawodnik drużyny atakującej podaje piłkę do kolegi z zespołu, który znajduje się bliżej pola punktowego, należącego do rywali, ale piłka ta, zanim trafi w jego ręce, najpierw uderza w ziemię. Mamy wtedy do czynienia z niepełnym podaniem do przodu, w języku angielskim znanym pod nazwą incomplete pass;

gdy występuje sytuacja zmiany posiadania piłki pomiędzy drużynami;

gdy zawodnik, który biegnie z piłką przekracza wraz z nią linię boczną boiska;

gdy jedna z drużyn zdobywa przyłożenie, czyli touchdown. Dzieje się tak wtedy, gdy zawodnik z piłką dobiega do pola punktowego albo łapie piłkę będąc w polu punktowym, za co otrzymuje 6 punktów;

gdy drużyna zdobywa bramkę, czyli field goal. Oznacza to celne przekopanie piłki pomiędzy słupkami bramki, oczywiście ponad poprzeczką, co skutkuje zdobyciem 3 punktów;

gdy sędzia lub jedna z drużyn prosi o czas, czyli przerwę w grze. Sędziom przysługuje nieograniczona liczba razów, natomiast drużyny mogą skorzystać z przerwy po trzy razy podczas każdej połowy spotkania;

gdy do końca połowy zostały 2 minuty. Jest to tak zwane two-minute warning, czyli ostrzeżenie przed zbliżającym się zakończeniem połowy. W tym przypadku zegar zatrzymuje się automatycznie.

Są to jedyne przypadki, w których po wprowadzeniu piłki poprzez snap, zegar meczu jest zatrzymywany.

Super Bowl - święto miłośników sportu pod flagą NFL

Jak pisaliśmy wyżej, futbol amerykański to najpopularniejsza gra zespołowa w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. NFL zaś, stanowi najbardziej znaną profesjonalną ligę futbolu amerykańskiego. Nic więc dziwnego, że finały ligi, znane pod nazwą Super Bowl, co rok przyciągają przed telewizory ogromne ilości widzów, nie tylko tych, należących do najbardziej zagorzałych fanów futbolu amerykańskiego, ale i tych, którzy na co dzień sportem tym w ogóle się nie interesują. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że jest to mecz o mistrzostwo ligi, a więc spotkanie najlepszych drużyn sezonu, ale także dlatego, że w przerwie pomiędzy połowami meczu, na stadionie organizowane są koncerty największych światowych sław ze świata muzyki.

Z tego powodu transmisje Super Bowl wyświetlane są w co najmniej połowie wszystkich amerykańskich gospodarstw domowych. Śledzą je także zagraniczni widzowie w ponad dwustu krajach świata. Super Bowl jest więc największym sportowym wydarzeniem roku w całym kraju, ale i niezwykle znanym wydarzeniem na całym świecie. Dzięki temu, futbol amerykański staje się coraz bardziej popularnym sportem także w Polsce i być może w przyszłości grać będzie w niego większa liczba osób. Jeśli jesteś fanem futbolu amerykańskiego i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajduje się odzież do futbolu amerykańskiego, piłki, rękawiczki i wiele innych ciekawych produktów.